Spôsob života
Spôsob života
orchideí Podľa spôsobu života môžeme orchidey rozdeliť na dve skupiny. Jedná sa o epifyty a terestity. Epifyty Epifyty (väčšina teplomilných druhov) sú prichytené na nejakom podklade nad zemou, najčastejšie na kmeňoch a vetvách stromov. Nie sú to však parazity. Mnoho druhov orchideí je světlomilných av temnom podrastu tropického pralesa by neprežili. Rast na konároch vysoko v korunách stromov im umožňuje dostať sa k slnečným lúčom. Epifyty môžu rásť aj na neživé podkladu, a to ako prírodným (napr. odumreté drevo, kameň), tak umelom (stavby, ploty, stĺpy elektrického vedenia, umelé hmoty a pod). Z dažďov a hmiel prijímajú vodu av nej rozpustené živiny a dôsledku využívajú aj organické a minerálne látky (zvyšky rastlín, živočíchov, prach atď) usadené na podložke.
Korene epifyty sú prispôsobené na prichytenie k podkladu, k príjmu vody, živín a tiež k fotosyntéze, pretože nebývajú zakryté substrátom. Sú hladké, silné, pevné, na povrchu pokryté belavou až striebornou vrstvou odumretých buniek, naplnených vzduchom, zvanú velamen, ktorá ich chráni pred mechanickým poškodením aj pred spálením živých buniek vnútri koreňa, ktoré obsahujú zelené farbivo chlorofyl. Ak príde koreň do styku s vodou, velamen ju nasiakne, stane sa priehľadným a celý koreň zezelená. Vzrostný vrchol koreňa nie je krytý velamenem, má väčšinou jasne zelenú farbu a je pomerne krehký a náchylný na poškodenie.
Terestrity
Terestrity (pozemné orchidey) nájdeme v teplých i chladných oblastiach. Väčšina tropických terestrických orchideí rastie v zmesi ľahké pôdy a lesného humusu a má silné korene obalené krátkym hustým koreňovým vlášením. Orchidey mierneho pásma rastú prevažne v ťažších, vlhších pôdach, mávajú tenké svazčité korene a mnohokrát aj podzemné hľuzy. Osobitnú skupinu pozemných orchideí tvoria rastliny rastúce na skalách a ďalších kamenistých plochách označované ako litofyty či petrofyty. Medzi nimi nájdeme druhy ako pôvodne epifytické, tak terestrickej. Ďalšie osobitné skupinou terestrických orchideí sú druhy, ktoré nemajú chlorofyl, a nemôžu tak energiu a látky potrebné pre život získavať prostredníctvom fotosyntézy. V literatúre sa niekedy označujú ako saprofytické. Saprofytické organizmy však získavajú energiu a stavebné látky rozkladom organických zvyškov a dokážu len baktérie a huby, nie rastliny. Orchidey bez chlorofylu získavajú tieto látky práve od symbiotických húb
Ďakujem
(Sima R13, 7. 1. 2013 11:52)