Choď na obsah Choď na menu
 


Choroby a škodcovia

 

Choroby a škodcovia

orch10.jpg

Choroby a škodcovia sa väčšinou začnú objavovať až v za zanedbaných kultúrach ako dôsledok nesprávneho zalievanie, vetranie, hnojenie apod Ak sú zásady dodržiavané, nie je potreba častých chemických zásahov. Pri chemickom ošetrení, ak je už nevyhnutné, je potrebné poznať presné určenie škodcu či druhu ochorenia. Rozlišujeme choroby pôvodu hubového, bakteriózního, vírusového a fyziologického. K nim musíme tiež pripočítať celý rad živočíšnych škodcov. Na potlačenie väčšiny živočíšnych škodcov a hubových chorôb existuje mnoho účinných pesticídov. Hubové infekcie možno jednoducho zažehnať fungicídmi. Problematickejšími sú ale práve živočíšni škodcovia.

Rastliny sú najviac poškodzované ulitníky, roztoče, voškami, strapka, Červcovité, štítnička a puklice. Ak zvažujeme použitie insekticídov, je potrebné držať sa návodu na použitie a postreky opakovať niekoľkokrát po sebe v kratších intervaloch tak, aby sme vyhubili všetky generácie škodcov, liahnuce sa postupne z odolných vajíčok. Prípravky je tiež dobré striedať, pretože pri častom používaní jedného druhu postreku vznikajú odolné populácie patogénnych živočíchov. Za zmienku stojí aj tzv biologická ochrana, ktorej princíp spočíva v umelom nasadenie prirodzených nepriateľov škodcov do skleníkov. Napríklad proti roztočcom sú vypustené dravé roztoče. Po čase sa týmto môže nastoliť prirodzená rovnováha a škodcovia sa potom nepřemnožují. Akonáhle sa totiž premnožia patogén, ktorý nemá v kultúre prirodzeného nepriateľa, budeme nútení opäť použiť pesticídy. Tými však vyhubíme ako škodcu, tak aj ich predátorov, a my môžeme začať znova. Tieto tzv predátorov, prirodzených nepriateľov škodcov orchideí, ponúkajú v jarných obdobiach špecializovanej firmy. V období, keď dlhšiu dobu panujú vlhké a chladné podmienky väčšinou vznikajú baktériami. Obozretní musíme byť najmä na jeseň, keď sa ešte nekúri skleníky a pri zhoršenom počasí citeľne klesajú teploty. Možno to riešiť intenzívne ventiláciou a prechodným obmedzením zalievanie. Zdrojom infekcie baktériami môže byť nesterilizovaný substrát, stará biologicky závadná dažďová voda a pod Zrejme najväčším nepriateľom pestovateľov orchideí sú vírusy. Na vírusové ochorenia doteraz neexistuje žiadny liek a orchidey je potrebné zlikvidovať a zamedziť tak šíreniu nákazy. Niekedy sa viróza v rastline nachádza v tzv.latentním (spiacim) stave a navonok sa neprejavuje. Preto je dôležité dávať pozor najmä pri akýchkoľvek rezoch či strihanie do živých pletív orchideí (napr. pri vegetatívnom množení, alebo zbere kvetov). Nožnice a nože by mali byť po každom zákroku znova dezinfikovať tak, aby sa rastlinná šťava s vírusmi nedostala do pletiva ďalšie rastliny. Vírusy môžu šíriť aj vošky a slimáci. Virózy sa prejavujú deformáciami listov a kvetov, čárkovitostí, chlorotickými prúžky a škvrnami a pomalým rastom. U ochoreniach fyziologického pôvodu dochádza k poruchám látkovej výmeny a vývoja orchideí. Ich príčinou sú najmä dlhodobé nedodržiavanie optimálnych podmienok pre pestovanie orchideí a ich ekologických nárokov. pri nedostatku niektorých biogénnych a stopových prvkov vznikajú poruchy tvorby chlorofylu, rastliny zakrpatievajú, objavujú sa u nich nekrózy a odumieranie koreňov a nasadených pukov. Nedostatok svetla spôsobuje vyťahovanie rastlín a úbytok listovej zelene. Pri prebytku svetla naopak nedochádza k tvorbe chlorofylu, listy žltnú nepočervenají a sú popálené. Nadmerný chlad spôsobuje deformácie rastových stredov, kvetných pukov apod Jediným liekom je dodržiavanie optimálnych podmienok pre pestovanie orchideí. Živočíšni škodcovia Škodcov, ktorí napádajú orchidey, je celý rad.

orch11.jpg

Ochrana proti nim je oveľa jednoduchšie ako proti chorobám, pretože je objavíme pomerne rýchlo a preparáty na ich likvidáciu sú na dobrej úrovni. Je len potrebné starostlivo prezerať rastliny, aby sa škodcami nerozšírili. Ktorých škodcov je potrebné si všímať si predovšetkým: Slimáci cez deň žijú v úkryte, v noci a skoro ráno vyliezajú za potravou. Sú trvalými spoluobyvateľov zbierok a neškodí, pokiaľ sa výrazné nepremnožia. Pri premnožení okusujú u všetkých orchideí jemná rastlinná pletiva mladých rastlín, puky a kvety. U rodov Miltonia, Odontoglossum a ich hybridov poškodzujú dospelej rastliny. Lákame je na pivo v plochých miskách, s ktorými je odstraňujeme, alebo používame chemické komerčné. nástrahy. Mravce rastlinám neškodí, nie sú napokon v kultúre tak častými hosťami, musíme ich však chemicky ničiť, pretože prenášajú vošky Súčasnými preparáty je odstránime spoľahlivo. Stonožkami sa väčšinou živia len rozkladajúce sa organickou hmotou, za určitých okolností však môžu poškodzovať mladé korene Bezpečne je ničíme organofosfátmi. Štítničky sa objavujú na dospelých rastlinách, napr rodoch Cattleya a Phalaenopsis. Pri malom výskyte je zničíme promnutím listu, pri výskyte hromadnom chemicky niekoľkonásobným opakovaním a striedaním preparátov. Ide o škodcu nepríjemné, ktoré odstraňujeme od prvého nájdeného jedinca. Škodí saním listov. Puklice škodí rovnako ako štítničky saním na listoch. Od štítenek je ľahko rozlíšime, pretože chýba štítok. Ochrana je podobná väčšinou však stačí jeden postrek. Vošky delíme na listovej a koreňovej. Listové vošky sajú nadzemné časti rastlín (listy, pahlízy i kvety). Napadnuté rastliny ochudobňujú o asimilačnú plochu, a tie sa oneskorujú v raste. Najväčšie škody pôsobia v hustých porastoch mladých rastlín, kde je objavíme väčšinou, až keď sú silne premnožené. Ničíme je organofosfátovými insekticídy. Preparáty treba striedať. Koreňové vošky sú druhy trvale žijúci na podzemných častiach rastlín, alebo vývojové štádiá tu žijúcich listových vošiek. Ochrana je totožná s ochranou proti listovým voškám. Roztoče sa obyčajne objavujú v kultúrach s trvalo nízkou relatívnou vlhkosťou vzduchu. Žijú na rube listov, ktoré poškodzujú saním. Ak rastliny neošetříme, dokážu sa v krátkej dobe silne rozmnožiť a napr u cymbidií spôsobiť značné škody.

Postrekujeme preparáty proti savému hmyzu av kultúre zvýšime relatívna vlhkosť. Roztočíci sú drobní belavý živočíchy vysávajúce mladá rastlinná pletiva. Na ich prítomnosť nás upozornia zdeformované, zhrubnutej či zakrpatené kvety a listy. Ochrana spočíva v aplikácii organofosfátov. Molica skleníková je dlhá 2 mm, sfarbená kriedovo biele. V orchidea sa vyskytuje zriedka, väčšinou ju prinesieme s inými rastlinami. Pamätám si, že som molice občas mal na zmijovci v rohu skleníku, nikdy však neprešli na orchidey. V skleníku sa však množia po celý rok. Za priaznivých podmienok (vyššia teplota a vlhkosť) má 5-6 generácií za rok, nemožno ju teda podceňovať. Jej larvy i dospelé vysávajú listy, ktoré sú znečisťované vylučovanou medovice, žltnú a odumierajú. Pred použitím organofosfátov, odporúčam skúsiť postrek meďnatými fungicídmi, ktoré molici odpudzujú. Táto aplikácia býva vo väčšine prípadov úspešná a je hygienickejšie. Kobylkovec skleníkový je hmyz veľký 20-30 mm, s nápadne dlhými tykadlami a skákavýma nohami.

Cez deň sa ukrýva, v nočných hodinách dokáže v pravom zmysle "spást" celé misky semenáčikov a poškodiť mäkšie časti dospelých rastlín. Ide skôr o raritního škodcu, ktorý sa nikdy hromadne nerozmnoží. Ak máme však v zbierke či kultúre objekty jeho záujmu, treba ho zničiť ako predchádzajúce druhy.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

orchidea

(ján, 17. 8. 2014 9:10)

aký je vhodný chemický prípravok na škodcov v koreňovom systéme?

Re: orchidea

(Anna Gondová, 20. 10. 2018 12:35)

Na okrajoch listov zo spodu sa mi objavilo niečo také lepkavé

Re: Re: orchidea

(Anna Gondová, 20. 10. 2018 13:15)

Prosím o poradu vnapadnutí orchidei škodcami. Zo spodnej strany na okrajoch listov sa mi objavili taká lepkavá látka a orchidea mi stagnuje vo vývoji. Vopred ďakujem

Biele fľaky na listoch

(Milan, 12. 3. 2017 9:33)

Na listoch orchidei sa mi objavujú biele fľaky nápadne pripomínajúce pleseň. Dokonca aj na novovyrastajúcom výhonku sa v spodnej časti objavuje takýto biely povlak. Čo by to mohlo byť a ako sa toho zbaviť?

žlté₆fľaky na listoch Phalaenopsisu

(Marta, 24. 2. 2017 14:59)

Na listoch orchidey sa zjavili žlté škvrny,rovnaké z oboch strán.Nie sú lepkavé,molice ich nenapadli.Aj pod lupou je škvrna bez viditeľných škodcov.Už sa objavili aj na druhej z piatich orchideí.Pred 2 týždňami som zapichla po 1 tyčinke hnojiva medzi korene.Nepoškodilo to tieto listy?

Hríby medzi koreňmi

(Milka, 4. 6. 2016 11:02)

Dobrý deň, mám orchideu dva roky, krásne kvitne. Zavlažujem ju raz týždenne ponorením do dažďovej vody na dve až štyri hodiny. Teraz sa medzi koreňmi na viacerých miastach objavili bielošedivé hríbiky,dlhé dva až tri centimetre. Majú stopku aj hlavičku a rastú v trsoch. Je ich dobre vidno cez priesvitný kvetináč. Poradí mi niekto čo mám urobiť? Ďakujem.

škodca na orchidei

(Monika, 3. 4. 2016 19:53)

Dobrý deň, nedávno som dostala orchideu, krásnu s veľkými kvetmi. Teraz sú však tie kvety vyhryzené nejakým hmyzom, ktorý som v jednom kvete našla "kľudne spať." Na kvetných lupienkoch (okrem toho, že sú obhryzené) sú čierne fliačiky. O akého škodcu ide? Ako by som mohla orchideu v tomto štádiu ošetriť? Ďakujem.

orchidea,,choroba na listoch i kvetoch

(lubomirarichterova, 17. 9. 2014 14:27)

prosim vas mohli ,by ste mi poradiť mam 15kusov orchidei jednostopkove i dvojstopkove ,,včera som objavila po listoch taky lepkavy povlak a na niektorych listoch zo spodu boli take jak biela kava male škvrny ktore ked som stiahla s listu dali sa rozpučiť,,a dnes som našla take iste na jednej orchidee,,po celych kvetoch take lepkave bodky,,,radšej som zlikvidovala a odstranila všetky kvety,,,prosim vas mohli by ste mi poradiť,,jakym postrekom bych to zničila,,,mam obavu že pridem o všetky orchidee..ešte raz vas prosim pomôžte mi dakujem,s pozdravom lubicarichterova.

Re: orchidea,,choroba na listoch i kvetoch

(Mária kubanikova1@post.sk, 30. 6. 2015 19:33)

Pekný podvečer ,,včera som objavila po listoch taky lepkavy povlak a na niektorých listoch zo spodu boli také jak biela káva malé škvrny ktoré keď som stiahla s listu dali sa rozpučiť,,a dnes som našla také iste na jednej orchidee,,po celých kvetoch také lepkavé bodky,,,radšej som zlikvidovala a odstránila všetky kvety,,,prosím vás mohli by ste mi poradiť,,akým postrekom bych to zničila,,,mam obavu že prídem o všetky orchidee.Ešte raz prosím o radu Kubaníková

orchidea

(monika, 30. 9. 2012 17:16)

potrebovala by som poradit ,mám 3.orchidee a z toho 2.neviem čo sa s nimi stalo.Mám ich dva roky a po dva roky kvitli.Ked odkvitli tak neviem čo sa s nimi stalo-stopka je úplne zoschnutá ale listy sú pekne zelené.Umiestnené sú pri okne a zalievam ich málo ,raz za týžden.Viete mi poradit-dakujem Monika.pumicka11@azet.sk.

Re: orchidea

(Ivan, 18. 2. 2013 10:51)

Treba nechat orchideu odpočinuť, zostrihnuť suche stonky kvetov.
Pouťiť original hnojivo na orchideu a čakať na ďalšie kvitnutie.
Ivan05@azet.sk