Choď na obsah Choď na menu
 


Rozšírenie

 

rozšírenie orchideí

orch1.jpg

Orchidey sú rozšírené po celom svete vo všetkých podnebných pásmach, rôznych biotopoch a výškach až do viac ako 3800 mnm V teplých oblastiach nájdeme väčšinu druhov orchideí, zhruba 90%. Všeobecne sú označované ako orchidey tropické. Žijú v rôznom prostredí - v tropických nížinách (celoročne vlhké a teplé dažďové lesy) iv chladnejších vysokých horách (tropické horské hmlovej lesy), v oblastiach so striedaním období dažďov a sucha (monzúnové dažďové lesy trópov a subtrópov) iv prevažne suchých oblastiach polopúštny charakteru. Najviac druhov sa nachádza v Ázii (India, južná Čína, Malajzia, Nová Guinea, Filipíny, Polynézia), ďalšou oblasťou s bohatým výskytom tropických orchideí je Amerika (od Mexika cez štáty Strednej Ameriky, karibskú oblasť až po Brazílii, Ekvádor, Peru a Bolívii ), rastú aj v Afrike, Austrálii a na Novom Zélande. V chladnejších oblastiach sú orchidey rozšírené v rôznych biotopoch nížin i hôr (vlhké aj suché oblasti, hlinité, piesčité i skalnaté a kamenisté pôdy, lesy, lúky, mokrade). Nájdeme ich napríklad v Severnej Amerike av Európe a označujeme ich ako orchidey mierneho pásma. Druhy rastúce na území Slovenskej republiky, ktorých je asi 50, nazývame "naše orchidey".

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

rozmnožovanie

(janda, 14. 1. 2015 12:07)

Chcala by som poprosiť o radu,na konci kvitnúcej stonky mi vyrašili nové zelené listky,čo s nimi dá sa aj toto dáko využiť na množenie kvetu,ak ano ako,vie mi niekto poradiť,vopred dakujem môj mail je j.butorova@gmail.com

presadzanie orchideí

(Edita , 14. 6. 2014 14:46)

Ked ju presadim je potrebne aj poliat hned
M8JCT

orchidea a ja

(lilka, 29. 3. 2013 16:52)

Do Tera MI moje orchidee nechceli kvitnut ale konecne PO roku zacali. Bojim sa Len late lebo v byte man NA kazdej strange slnko a neviem ako ich uchranit red priamim slnkom. Poradte prosim:-)