Choď na obsah Choď na menu
 


Pestovanie - Zálievka

voda

Tvrdá voda má vysoký obsah minerálnych látok (tzv. vodný kameň), mäkká voda nízky. Tieto minerály sa usadzujú v substráte a časom ho znehodnotí (zasolí ho). Pri rosenie sa vodný kameň usadzuje aj na listoch a vzdušných koreňoch, kde vytvára sedavý povlak, zapcháva prieduchy a poškodzuje pokožku rastliny a pri prekročení určitej hranice zasolenia postupne chradnú a odumierajú. A tak orchidey zalievané mäkkou vodou vydrží v rovnakom substráte aj niekoľko rokov, zatiaľ čo rastliny zalievané vodou tvrdou by sa mali presádzať častejšie, niekedy aj každý rok. Najlepšie pre zálievku je voda mäkká - destilovaná, dažďová či voda povrchová (rybničné, riečna), ktorá obsahuje len minimálne množstvo rozpustených minerálnych látok. Avšak napríklad v oblastiach, kde sú povrchové vody na vápenatých podkladoch, ktoré sa ľahko rozpúšťa, môže byť značne tvrdá aj voda povrchová. Menej vhodná je voda vodovodná. Vodovodná voda z rôznych zdrojov v rôznych oblastiach máva rôznu tvrdosť. Pred zálievkou by mala byť vodovodná voda približne deň odstáta, vyprchajú z nej aspoň niektoré látky (prevažne chlór). Najmenej vhodná býva voda studničná, pretože máva najvyššiu tvrdosť. Neplatí to však vždy. U vody z priamych prírodných zdrojov hrozí aj nebezpečenstvo znečistenia - napr blízkosti polí rôznymi postrekmi proti škodcom či herbicídy (voda rybničné, studničnej), dažďová voda môže byť znečistená exhalátmi z ovzdušia atď...

 

Zálievka a vzdušná vlhkosť

orch5.jpg

Ako často a ako veľa by sa mali orchidey zalievať, nie je ľahké zodpovedať. Nároky na zálievku sú u rôznych druhov av rôznom prostredí rozdielne. Zálievka nemusí byť pravidelná, ale prispôsobená potrebám rastlín. Zálievka zahŕňa všetky formy zásobovanie rastlín vodou. Jedná sa o klasické prelievanie substrátu v nádobách, kropenie, rosenie či zahmlievaniu (hlavne epifyty, ale aj orchidey v kvetináčoch). Pri kropenie a zahmlievaniu dávame pozor, aby sa voda nedostala na kvety, pretože v miestach, kde zostanú dlhšiu dobu usadené kvapky vody, kvety často černajú. Frekvencia a výdatnosť zálievky v kultúre záleží na mnohých fyzikálnych faktorov (vlhkosť vzduchu, intenzita osvetlenia, kvalita a zloženie substrátu, teplota atď) a tiež faktoroch fyziologických (či je rastlina v čase vegetácie, či pokoja a pod). Všeobecne platí, že by sme mali rastliny pri zálievke vždy dôkladne preliať a nechať ich nasať dostatok vody, ale pred ďalšou zálievkou by mala väčšina druhov orchideí vždy aspoň čiastočne preschnúť. Najlepšie a najprirodzenejší je dôkladne zaliať rastliny navečer, prípadne skoro ráno. Majú tak čas nasať dostatok vlhkosti a pri vyšších teplotách cez deň primerane preschnúť. Tento režim zálievky zodpovedá i pomerom na mnohých prírodných lokalitách, kde sú orchidey vo dne vystavené suššímu a teplému prostrediu av noci zavlažované zvýšenou vzdušnou vlhkosťou a rosou. Dostatočná vlhkosť vzduchu obmedzuje odparovanie vody, a tak rastliny pestované v prostredí s vysokou vzdušnou vlhkosťou (skleníky či izbovej vitríny bez výraznejšieho vetrania) vysychajú oveľa pomalšie ako rastliny pestované voľne v byte alebo v skleníkoch s dostatočnou ventiláciou, kde je vlhkosť vzduchu oveľa nižšia. Za vyšších teplôt sa vlhkosť vzduchu taky výrazne znižuje a orchidey tak vyžadujú častejšie zálievku ako rastliny pritienenie av chladnejšom prostredí, ktoré po dôkladnej zálievke zostávajú vlhké aj niekoľko dní. Pri zimovania za nízkych teplôt a slabého osvetlenia orchidey takmer nerastú, výpar vody je minimálne a substrát sa drží dlho vlhký. To však vyhovuje hubovým chorobám, ktoré môžu orchidey napadnúť. Za nízkych teplôt teda musíme zaistiť dostatočný pohyb vzduchu, ktorý rastliny osušuje, zalievame je menej, pretože prípadné přischnutí rastlín sa dá napraviť ľahšie, ako keď rastlina začne zahnívať.

Epifytické pestované orchidey, ktorých korene sú chránené substrátom, mávajú v čase vegetácie pomerne vysoké nároky na zálievku i vzdušnú vlhkosť. Hodí sa preto hlavne na pestovanie v skleníkoch, zimných záhradách či izbových vitrínkách. Vo väčšine bytov pre nich býva vzdušná vlhkosť často nedostačujúce, preto tu aj čisto epifytické druhy pestujeme radšej v substráte v črepníkoch. Dokonca aj materiál kvetináčov ovplyvní vysychaniu substrátu. V hlinených neglazovaných nádobách či rôznych epifytních kvetináčoch a košíčkoch vysychá substrát podstatne rýchlejšie ako v keramických glazovaných alebo plastových kvetináčoch Substrát a rastliny u väčšiny druhov by mali pred ďalšou zálievkou mierne preschnúť, nesmieme je však príliš vysušiť. Menší nedostatok vody sa prejavuje vädnutím a mäknutím listov, spomaleným rastom a opadávaním pukov aj kvetov. Pri dlhšom nedostatku vlahy majú rastliny silne zvädnuté a zmäknuté listy, scvrknuté pahlízy a zastavujú rast. Ak je substrát vysušený, nedokáže pri zálievke nasať dostatok vody. V tom prípade je najlepšie ponoriť celý kvetináč na 3 až 4 hodiny do vody a nechať ho celý nasať. Ak sú přischlé aj samotné orchidey, ponoríme do vody celej rastliny na 8 až 12 hodín. Ak nie sú rastliny nadmerne dehydrované dokážu nasávať vodu celým povrchom tela. Prevenciou proti přesychání rastlín je dostatočná zálievka a navyšovanie vzdušnej vlhkosti častejším zahmlievaním v okolí rastlín. Pri nadmernom vyschnutí už začínajú vysychať a opadávať listy a celej rastliny odumierajú. V takom prípade sa rastliny už nedokážu spamätať. K preschnutie bývajú všeobecne najviac náchylné rastliny z oblastí, kde prší prakticky každý deň (teplé tropické dažďové pralesy). Orchidey z týchto lokalít potrebujú aj v našich podmienkach celoročne teplo a pravidelnú výdatnú zálievku. Mnohé z týchto rastlín nemajú pahlízy so zásobami vody a mávajú menej odolné listy. Tolerantnejšie k suchším podmienkam sú rastliny žijúce v oblastiach, kde sa počas roka striedajú obdobia dažďov a sucha (leto býva daždivé, zimné obdobie suché). Tieto orchidey mávajú kožovité listy a pahlízy s dostatočnou zásobou vody. V lete si vyžadujú častú a bohatú zálievku, v zime je potom potrebné zálievku obmedziť. Mnohé druhy (napr. niektoré dendrobia a ďalšie) dokážu prežiť aj niekoľkomesačné obdobie sucha vďaka zásobám vody v pahlízách.

 

vše pre zavlažovanie

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Strasny preklad!

(Strasny preklad!, 29. 9. 2016 9:03)

Strasny preklad!

Orchidea

(Ľubka Mráčěk, 1. 11. 2015 12:02)

Pomohlo mi to.

Re: Orchidea

(Ľubka Mráčěk, 1. 11. 2015 12:05)

ODSTRAŇTE MôJ KOMENTÁR.

Veľmi

(KooK, 25. 4. 2013 16:50)

Veľmi na hovno lebo sa v tom neviznám